Rođendan Ivane Brlić Mažuranić

Danas, 18. travnja, na rođendan Ivane Brlić-Mažuranić s čijim su pričama stasale generacije, prigoda je prisjetiti se njezinoga značaja u hrvatskoj književnosti.

Ove godine odgođene su brojne manifestacije pa će se svečanosti u spisateljičinu čast isto prebaciti u virtualnu stvarnost.

U  online enciklopediji Leksikografskog zavoda možete se podsjetiti na njezin životopis napisan znanstveno-popularnim, službenim  stilom pa započinje ovako:

Brlić- Mažuranić, Ivana, hrvatska književnica (Ogulin18. IV. 1874 – Zagreb21. IX. 1938). Kći pravnika Vladimira Mažuranića i unuka pjesnika i bana Ivana Mažuranića. Školovala se privatno. Nakon udaje za političara Vatroslava Brlića preselila se iz Zagreba, u kojem je živjela 1878–92., u Slavonski Brod. Pisala je pjesme, pripovijetke, romane, basne i bajke, eseje i članke te se bavila prevodilačkim i redaktorskim radom. Cijeli članak

Malo drugačijim, opuštenijim i maštovitijim načinom s njezinim ćemo se likom i djelom  susresti na stranicama manifestacije “U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić” koja već dugi niz godina okuplja djecu i odrasle u različitim aktivnostima u vidu učenja, stvaralaštva, raznih aktivnosti i susreta inspiriranih Ivaninim književnim djelom.

U Kazališno koncertnoj dvorani Ivana Brlić Mažuranić proslavit će Ivanin 146. rođendan uz glazbeno-scensku čaroliju „Jagor“ u subotu, koja će se prikazati 18. travnja s početkom u 18 sati na službenoj Facebook stranici dvorane.

Čitajte, učite, družite se s kazalištem, filmom i kvalitetnom glazbom te nahranite redovito svoju maštu i znatiželju uz zanimljive priče!

objavio: Edita Perković   datum: 17. 4. 2020.