Ivan Kušan 1933.- 2012.

Vijest da nas je napustio Ivan Kušan, cijenjeni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, rastužila je cijelu Hrvatsku. Kao što je i sam napisao, postao je najzagonetnija ličnost u svojoj knjizi, a njegov je roman za mnoge ostao najljepša knjiga na školskoj polici.

Avanture junaka njegovih romana pratilo je i pratit će još mnogo generacija, a on je na taj način postao dijelom djetinjstva mnogih ljudi. Svi su s radošću proživljavali pustolovine dječaka Koka i citirali Melitine laži.

Osim što je iza sebe ostavio vrijedna književna djela, bio je slikar te urednik nekoliko časopisa, poput Modre laste i Smiba, a bavio se i prevođenjem. Bilo bi lijepo kada bismo se svi, u narednih nekoliko dana, upustili u jednu od Kokovih avantura, posudili jedan roman u knjižnici i na taj način odali  počast ovom velikom čovjeku.

Mnogi su likovi iz njegovih romana već oživjeli na kazališnim daskama i filmskom platnu. Upravo se snima i film Zagonetni dječak prema Kušanovom romanu. Prošle su godine naši učenici u kinu pogledali film "Koko i duhovi" o kojem se pisalo i u školskom listu.

Na stranici Koko i duhovi možete pročitati više o tom filmu.

slika preuzeta s  http://kokoiduhovi.hr/

objavio: Administrator   datum: 22. 11. 2012.