TJEDAN MOZGA 2023.

Tjedan mozga ove se godine održavao od 13. do 19. ožujka. Više o samoj manifestaciji možete doznati na stranicama HAZU.

U našoj školi se već niz godina u Tjednu mozga održavaju predavanja, radionice, a učenici su redovito sudjelovali u likovnim natječajima u skladu sa zadanim temama i nerijetko zaslužili nagrade.

Ove godine u Tjednu mozga je učiteljica Anita Belak Bumbak pozvala doc. dr. sc. Renatu Pecotić u svoj 4.c razred.

Doktorica s Medicinskog fakulteta u Splitu učenicima je održala zanimljivo predavanje o razvoju mozga, promjenama mozga tijekom sazrijevanja, pogotovo u pubertetu te o utjecaju spavanja na zdravlje, raspoloženje i učenje.

Učenici su vrlo zainteresirano slušali i sudjelovali u razgovoru jer im je predavanje bilo zanimljivo, a predavačica je uspjela znanstvene činjenice prenijeti djeci njima razumljivim rječnikom i pojašnjenjima.

O tome koliko im se predavanje svidjelo, govori činjenica da su po završetku podužeg druženja upitali: Zar je već gotovo?

Izrazili su želju da ponovo prisustvuju sličnim događajima.

Svašta su važno naučili ovom prigodom, a između ostalog i kako čuvati zdravlje svog mozga. Za to su, naravno, važni zdrava prehrana, pijenje tekućine (vode), tjelesna aktivnost, učenje, ali i nezamjenjivi kvalitetan san.

Dijelimo zato i s vama savjete za bolje spavanje koje su učenici 4.c razreda dobili:

• Izložite se svjetlu u jutarnjim satima.
  • Izbjegavajte alkohol i cigarete.
  • Vježbajte (ali ne neposredno prije spavanja).
  • Izbjegavajte dulje spavanje u kasnim poslijepodnevnim satima ili pred večer.
  • Izbjegnite gledanje TV-a, kompjutera, pametnih telefona i mobitela (svih ekrana) u večernjim satima i pred spavanje

Doznali su i da u svijetu postoje škole kojesu s obzirom na rezultate istraživanja o važnosti sna za školsku djecu početak nastave pomakli na 9 sati jer se pokazalo da su naspavani učenici učinkovitiji i bolje raspoloženi.

Nadamo se da smo Vam uspjeli prenijeti dio atmosfere i jedva čekamo nove prilike za zanimljivo učenje!

objavio: Administrator   datum: 22. 3. 2023.