Osnovna škola „Škrape“ sagrađena je prema projektu arhitekta Luke Kovačevića. Vrata je otvorila u jesen 1971. godine, a prvi ravnatelj bio je Špiro Milevčić. S mjesta ravnatelja kasnije su školom upravljali Željko Golubović, Ante Đelalija, Branko Bralić te Ante Karin do umirovljenja 2021. godine kada ravnateljica postaje Nives Ruščić, dotadašnja psihologinja škole.
U prvoj godini rada škole bilo je upisano 210 učenika prvog razreda te je prva generacija brojila 1418 učenika upisanih u 39 odjeljenja. Svaki razred imao je od 34 do 40 učenika. Nastava je bila organizirana u dvije smjene, a učenici su se mogli uključiti u brojne izvannastavne aktivnosti: zbor, literarno-recitatorsku sekciju, folklornu, likovnu, filmsku, bibliotekarsku, gimnastičku, rukometnu, košarkašku, foto i modelarsku sekciju (Klub mladih tehničara) te Crveni križ. 5. studenoga 1971. godine škola je promijenila naziv u Osnovna škola „Ranko Orlić“, a vrijedni su učitelji s djecom obilježavali sve važne teme, kako estetskim ukrašavanjem, tako školskim svečanostima, izložbama, natjecanjima, kvizovima, sportskim susretima te suradnjom s lokalnom zajednicom (Turističkim savezom, Muzičkom omladinom, brojnim tvrtkama i slično).
Ograda i ozelenjivanje površine s južne strane škole dovršeni su u ljeto 1974. godine.
Od školske godine 1974./1975. nastava se odvijala u tri smjene.
U to se vrijeme poučavalo domaćinstvo, zdravstveni te prometni odgoj. Učenici sedmih razreda imali su 20 sati nastave prve pomoći. Organizirale su se humanitarne akcije, projekcije filmova, održavali su se prigodni programi preko školskog razglasa te se provodio rad omladinske i pionirske organizacije, kao i terenska nastava. Provođene su akcije sakupljanja starog papira, pozivali su se gosti iz različitih struka i promovirali su se zanati (dolazak obrtnika ili odlasci na teren).
Održavana su međurazredna natjecanja u znanju i raznim disciplinama. Obilježavali su se svi tadašnji praznici i obljetnice.
Navedeni podaci pronađeni su u Spomenici škole, no ona se nije vodila od 1977. do 1993. godine kada se ponovo nastavljaju bilježiti važni podaci o školi.
Školske godine 1993./1994. škola mijenja ime u OŠ „Blatine-Škrape“ Split. U školi je tada bilo zaposleno 53 djelatnika u nastavi i 13 djelatnika na ostalim poslovima, a nastava je bila organizirana u dvije smjene. U 34 razredna odjela bilo je upisano 914 učenika.
Za vrijeme Domovinskog rata školu su u međusmjeni pohađali učenici razredne nastave OŠ „Antun Mihanović Petropoljski“ iz Drniša. Navedeni učenici bili su prognani iz svojih domova te su se dvije godine školovali u OŠ „Blatine-Škrape“, kao i 31 dijete izbjeglo iz Bosne i Hercegovine. Od 1995. godine na dužnost ravnatelja stupio je Ante Karin. Tada se počinje voditi Ljetopis škole umjesto Spomenice te izlazi prvi broj školskog lista „Prvi pokušaji“.
Od 1996. godine sportsko društvo postaje Športski školski klub „Blatine-Škrape“, a igralište se iscrtava i postavljaju se nove nogometne mreže i koševi za košarku. Preko brojnih nastavnih i izvannastavnih aktivnosti učenici se pripremaju za natjecanja u znanju i vještinama, ostvaruju se izložbe, priredbe i projekti što se kontinuirano provodi do današnjih dana. U svim godinama rada školski KUD i dalje aktivno obilježava važne datume i zanimljive teme (Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, Blagdan svetog Nikole, Božić, školski maskenbal, Dan grada Splita – Svetog Duju…).
Škola surađuje s lokalnim kulturno-umjetničkim ustanovama kao što su: Hrvatsko narodno kazalište, Kazalište mladih, Kazalište lutaka, Muzička omladina, a aktivno radi i surađuje Zajednica doma i škole te lokalne ustanove poput HZZ-a i Mjesnog kotara „Blatine-Škrape“.
Učenici pod mentorstvom svojih učitelja uspješno sudjeluju na brojnim natjecanjima i manifestacijama (LiDraNo, Znanost mladima…). Aktivno je i dalje Školsko sportsko društvo „Mladost“. 1995. godine snimljena je emisija o likovnom odgoju u našoj školi koja je prikazana na TV Zagreb u kojoj je sudjelovala nastavnica likovnog, Jaglenka Grandis, čijih se panoa i umjetničkih instalacija rado sjećaju brojne generacije učenika, ali i učitelja.
Kroz cijelo vrijeme postojanja škole, u medijima su objavljivani uspjesi naših učenika u znanju te njihovi sportski uspjesi i humanitarne akcije, ali nažalost i neke ružne situacije poput devastacije likovnog kabineta 1999. godine.
Za vrijeme maškara uvijek je veselo i šareno, a u ožujku 2001. godine na dan maskenbala, Split je počašćen iznenadnim snijegom pa je bilo posebno uzbudljivo.
Među zanimljivije događaje spada i onaj u svibnju 2001. godine kada su učenici s učiteljicom Lucijom Alujević posjetili Divulje i helikopterom nadletjeli Split i okolicu.
Skupilo se tu mnogo uspomena zabilježenih fotografijama i u školskom ljetopisu, a zadnjih desetak godina i na mrežnoj stranici škole.
Dan škole obilježava se 13. svibnja, kada je blagdan Gospe Fatimske pa je taj dan rezerviran za proslavu u školi, sportska natjecanja, a mnogi učenici uključeni su i u aktivnosti obilježavanja blagdana u crkvi. I tako već više od dva desetljeća!
Školske godine 2001./2002. obilježavalo se 30 godina rada škole svečanim programom na koji su pozvani bivši djelatnici škole te bivši učenici koji su postigli zapažene rezultate tijekom školovanja, a neki su čak sudjelovali u programu priredbe.
2004. godine centralno grijanje odvojeno je od centralne toplane pa su time riješeni dugogodišnji problemi s kvarovima na grijanju u školi. U školi se uvijek teži na podizanju kvalitete rada, renoviranju prostora i obilježavanju važnih tema i datuma te odgoju temeljenom na humanim vrijednostima. Redovito se tijekom cijele povijesti, ali i danas, s učenicima odlazi na izlete, terensku nastavu, ekskurzije, a poseban duh atmosferi u školi daju brojne sportske i kulturno-umjetničke izvannastavne aktivnosti: Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, Božić, Nova godina, razredne svečanosti, Dan škole, sportska natjecanja, Dioklecijanova škrinjica, Noć knjige, Međunarodni dani, šuma, ružičastih majica, poezije, sindroma Down, autizma, pripovijedanja, planeta Zemlje te cijeli niz vrijednih i zanimljivih tema. Svake je godine ispočetka povod za brojne odgojno-obrazovne aktivnosti te prigodne programe, projekte i suradnje.
Od 2009. do 2011. godine ponovo je pokrenut školski list „Škafetin“. Izašla su tri broja, a zadnja dva su postigla uspjeh na LiDraNu i bila predložena za državno natjecanje. U njima su zabilježene brojne pojedinosti iz života škole tih godina i objavljeni dječji radovi i uspjesi.
Od 2009. do 2011. godine ponovo je pokrenut školski list „Škafetin“. Izašla su tri broja, a zadnja dva su postigla uspjeh na LiDraNu i bila predložena za državno natjecanje. U njima su zabilježene brojne pojedinosti iz života škole tih godina i objavljeni dječji radovi i uspjesi.
2011. godine organizirana je proslava povodom 40 godina rada što je bila i posebna tema u školskom listu pod naslovom „40 joj je godina tek“. Škola je za rođendan dobila himnu koju su napisala djeca i logo koji je izradio nastavnik Duško Aničić.
Od tog vremena datira i projekt Stara Sušica unutar kojega djeca odlaze na snijeg, ali i sudjeluju u kulturno-umjetničkim i sportskim aktivnostima. Tamo je snimljen film „Izlet“ kroz suradnju škole i Umjetničke akademije u Splitu. Djeca uče osim engleskog jezika i njemački, talijanski i francuski, a u okviru nastave njemačkog jezika zadnjih desetak godina odlaze na putovanje u Austriju i Njemačku.
Od 1. rujna 2011. godine do izgradnje vlastite zgrade 2013. godine učenici Zdravstvene pohađali su nastavu u našoj školskoj zgradi. Posebne okolnosti rada nastupile su od 19. ožujka 2020. godine kada započinje nastava na daljinu radi pandemije COVID-a 19 tj. epidemioloških mjera propisanih od strane MZOS i NZJZ. Sve aktivnosti odvijaju se uz posebne mjere, nošenje zaštitnih maski te rad u manjim grupama pa su u to vrijeme sve kulturne i javne aktivnosti ograničene ili se odvijaju online te na otvorenom.
Školske godine 2021./2022. obilježilo se 50. godina rada pa su se okupili brojni bivši djelatnici, prisjetili se prošlih vremena i proslavili sa sadašnjom postavom učenika i učitelja. Događaj se na radost svih sudionika opet odvijao u školskom atriju.
Ponosni smo na učenike koji su išli u OŠ „Blatine-Škrape“, postigli zapažene rezultate, postali poznati u sportu, umjetnosti, znanosti ili nekom drugom poslu kojim se bave. Neki od njih su: Vesna Podrug, Nenad Belan, Arijana Čulina, Mirela Mejić, Boris Hrepić, Saša Antić, Mladen Badovinac, Siniša Vuco, Pero Savanović, Tanja Rastović, Lena Stojković, Luka Bugarin, Ivana Šerić, Siniša Školneković, Slavko Sobin, Mate Pavić i mnogi drugi…
DANAS
Površina školskog prostora je 3554,33m2. U školi se nalazi 10 učionica za razrednu nastavu, 11 učionica za predmetnu nastavu i 3 učionice za PRO (posebne razredne odjele). Okoliš zahtijeva uređenje, a u ovom trenutku u vrtu su posađene masline, čempresi, limun i magnolija te mlade sadnice jasmina uz ogradu.
Školski zbor je na priredbi za Dan škole 2023. godine izveo novu himnu škole koja je sada uglazbljena i bit će dio svih školskih svečanosti. Odvijaju se sve nastavne i izvannastavne aktivnosti, učitelji pripremaju djecu za natjecanja, kvizove, susrete, izlete i naravno, za život.
SUTRA…
Ulažemo u cjeloživotno učenje svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa. Ambiciozni smo te smatramo da postoji mnogo mjesta za napredak. Čeka nas puno posla jer imamo brojne ideje koje bi boravak djece u školi učinili sigurnijim, zabavnijim i učinkovitijim, naravno, u suradnji sa svim ostalim sudionicima odgoja i obrazovanja djece, a pogotovo roditeljima – jer škola i roditelji u tom su procesu suradnici, a ne suparnici (kako ponekad izgleda). Učimo i razvijamo se cijeli život, usavršavamo se i vježbamo te planiramo niz poboljšanja i projekata da bi naš rad i škola svakim danom bili bolji.
Spremni smo na nove izazove radi dobrobiti naše djece kao što piše na logu naše škole DOCENDO DISCIMUS! – POUČAVAJUĆI UČIMO!