U Solinu na državnom skupu školskih knjižničara koji je održan u travnju sudjelovali su predavači s fakulteta, arheolozi, kustosi muzeja, a školski knjižničari prikazali su primjere dobre prakse iz svojih škola.
Knjižničarka Tatjana Kreštan iz Komercijalno trgovačke škole Bjelovar i knjižničarka Tehničke škole Kutina Gordana Rešicki Degoricija održale su predavanje “Prirodni i kulturni identitet zavičaja”. U izlaganju su govorile o pristupu zavičajnoj prirodnoj i kulturnoj baštini i ulozi školskih knjižnica. Od knjižničarke Gordane saznali smo zanimljivosti o Moslavini, prirodnim bogatstvima moslavačkog kraja. Predstavila je drevnu Moslavačku goru i jedno od najvećih očuvanih močvarnih staništa Europe Lonjsko polje. U prigodno dizajniranoj prezentaciji prikazani su važni lokalni umjetnici, pjesnici i znanstvenici te je „školska knjižnica predstavljena kao čuvar i tumač lokalnog identiteta“.
U Solin je s njima iz Moslavine doputovalo mlado stablo hrasta lužnjaka kojega je naša knjižničarka preuzela za sadnju u školskom vrtu. Po dolasku u Dalmaciju dočekala su ga dva tjedna jakog vjetra pa smo morali pričekati sa sadnjom. Prošli tjedan hrast je posađen.



Budući da se radi o mladom stablu koje treba dovoljno vode i pažnje da se učvrsti i stasa, učenici 7.a razreda: Gabrijel, Josip i Marko i Jadran s knjižničarkom Editom Perković i socijalnom pedagoginjom Marijanom Petričević brinu o njemu.
Tako je jedno stablo povezalo dvije hrvatske regije i motiviralo nas da saznamo više o Moslavini. Stablu želimo sretan i dug život i da tu pored škole svjedoči mnogim sretnim djetinjstvima.

