Dvadeset godina od pada Berlinskoga zida

Učenici Povijesne grupe s nastavnicom povijesti Vedranom Sočo u sklopu projekta " 20 godina od pada Berlinskoga zida" uredili su pano u atriju škole.

Nakon poraza nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu napetost između supersila podijelila je Europu na komunistički Istok i kapitalistički Zapad.

BERLINSKI ZID bio je najpoznatiji fizički simbol „željezne zavjese“. Vlada Istočne Njemačke podigla ga je 1961. godine. Tri desetljeća je strogo ograničavao kretanje građana s jednog dijela na drugi. Dvjestotinjak je ljudi izgubilo život pokušavajući prijeći na drugu stranu.

Kada je 9. studenoga 1989. objavljeno da se ukida nadzor granica, tisuće ljudi sjatilo se na zid, a stanovnici su ga sljedećih dana rušili vlastitim rukama.

Povijesna grupa s nastavnicom Vedranom Sočo u sklopu projekta „20 godina od pada Berlinskoga zida“ izradila je pano na temu toga važnoga povijesnog trenutka.

objavio: Administrator   datum: 17. 3. 2010.